Poddaję się - za dużo kontrowersji z tą likwidacją...

Na czym ma polegać reforma?

Na gruntownej zmianie zasad, tak aby Polacy nie byli grabieni z wynagrodzenia i nie była blokowana ich przedsiębiorczość. Powinno się to przełożyć także na poprawę wskaźników demograficznych.

A zatem proponuję:

- całkowitą likwidację wszystkich siedzib ZUS

- całkowitą likwidację wszystkich danin jakie pracownicy i przedsiębiorcy płacą na FUS

- powołanie komórki organizacyjnej w Ministerstwie Finansów o nazwie Zakład Ubezpieczeń Społecznych

- globalne ustalanie wielkości świadczeń podobnie jak ma to już miejsce w przypadku wielu zasiłków

- powołanie do komórki organizacyjnej ZUS przedstawicieli MF, GUS , NBP - powinno to być najwyżej kilka osób.

- wypłacanie świadczeń ustalonych globalnie przez wskazany przez rząd bank należący do Skarbu Państwa

 

Aby reforma ZUS mogła się powieść konieczne jest jej przeprowadzenie wraz z likwidacją podatku PIT i ponownym wprowadzeniem tzw "Ustawy Wilczka" oraz likwidacją "reform" Buzka i uszczelnieniem VAT.

Uszczelnienie VAT będzie o tyle ułatwione w przypadku jednoczesnego wprowadzenia reform, że będzie można wprowadzić jedną stawkę na wszystkie produkty, bez zwrotów i ulg. Będzie to oczywiście oznaczać wzrost cen niektórych produkótw i usług, ale będzie to złagodzone tym, że nie trzeba będzie już płacić PIT i składek na FUS, więc obywateli będzie na nie poprostu stać.

Czy MF będzie miało fundusze na wypłatę świadczeń po likwidacji składek i PIT?

Jestem pewien, że tak ponieważ:

- nastąpi wzrost dodchodów z podatku VAT i akcyz, który będzie uszczelniony przez wprowadzenie jednej stawki

- nastąpi również dodatkowy wzrost dodchodów z VAT i akcyz z powodu przesunięcia środków finansowych, które wcześniej były przeznaczane na opłacenie PIT i FUS, a teraz będą mogły być przeznaczone na konsumpcję.

- kolejny dodatkowy wzrost przychodów z VAT i akcyz nastapi dzięki temu, że powstaną nowe miejsca pracy ponieważ wprowadzona zostanie "Ustawa Wilczka" i zlikwidowany zostanie hamulec finansowy przedsiębiorczości w postaci koniecznosci opłacania składek na FUS , co często jest po prostu zabójcze dla wielu przedsiębiorców.

- Dodatkowym impulsem dla powstania nowych miejsc pracy jest także zwiększony popyt po likwidacji PIT i składek na FUS.

- następnym czynnikiem zwiększającym wzrost dochodów z VAT i akcyz jest wzrost liczby obywateli, wynikający z tego, że mając więcej środków do własnej dyspozycji, obywatele chęteniej będą decydować się na posiadanie potomstwa.

- dodatkowe środki można oczywiście wygospodarować po cofnięciu reform Buzka - kwota ta może wynosić powyżej 50 mld złotych.

- dzięki wzrostowi ilości miejsc pracy nastąpi także wzrost wynagrdzeń, a więc przełoży się to na następny wzrost dochodów z VAT i akcyz.

Jakie są oczywiste zalety takiego podejścia do reformy ZUS:

- rozwój gospodarczy kraju

- poprawa sytuacji demograficznej Polski

- zmniejszenie biurokracji

- bardziej przyjazne dla pracowników i przedsiębiorców warunki życia

W jaki sposób będzie się odbywać wypłata ustalanych globalnie świadczeń?

- wystarczy jednorazowo udać się do najbliższej placówki wskazanego przez rząd banku z dowodem osobistym (lub zaświadczeniem lekarskim) i poprosić o wypłatę świadczenia. System informatyczny banki w zasadzie już mają, a świadczeń nie trzeba obliczać, gdyż te - jak zaznaczyłem powyżej - ustalane są globalnie. Ogromnym ułatwieniem dla obywateli będzie w tym przypadku brak konieczności wypełniania formularzy, przedstawiania świadectw pracy, ustalania ilości wpłaconych składek itp. W lokalnym oddziale banku będzie można także oczywiście ustalić sposób wypłacania świadczenia - czy np ma to byc przelew na konto, czy może doręczenie gotówki przez listonosza.

Z wypłaconych świadczeń oddział banku rozliczałby się z centralą banku , ta z NBP a przedstawiciele NBP, GUS i MF ustalaliby potem na przyszły rok wysokość wypłacanych świadczeń.

O swojej koncepcji reformy ZUS zamierzam poinformować Panią Prezes Rady Ministrów.